بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یا اصطلاح عامیانه آن اصلاح پف پلک عمل برداشتن پوست و/یا چربی اضافه پلک‌های بالا یا پایین است. برخی موارد خاص ممکن است به اصلاح عضلات هم نیاز داشته باشند. جراحی پلک بالا از طریق پوست و جراحی پلک پایین از طریق پوست یا از طریق داخل چشمی و بدون برش پوستی انجام می‌شود.

چه افرادی مخاطب انجام جراحی پلک هستند؟

به شکل سنتی افرادی میانسال و مسن‌تر که به علت بالا رفتن سن دچار شلی پوست پلک و بیرون زدگی چربی پیرامون چشم می‌شوند مخاطب این عمل هستند. در موارد خاص این عمل در افراد جوان‌تر که به دلایل ژنتیکی پوست یا چربی اضافی یا نابه‌جا دارند نیز انجام می‌گیرد. فراگیر شدن این عمل در جوانان به روش‌های بسیار تهاجمی مثل برداشتن بیش از اندازه پوست، باعث باز ماندن چشمها و رد بخیه نامطلوب می‌گردد و بنابراین توصیه نمی‌شود.

روش انجام جراحی پلک چگونه است ؟

جراحی پلک بالا با بیحسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌پذیرد. بخیه‌ها بعد از ۱۴-۱۰ روز کشیده می‌شوند. پس از جراحی مصرف پماد آنتی بیوتیک، پماد ضد جای بخیه، آنتی بیوتیک خوراکی و بعضا قطره اشک مصنوعی به صورت موقت ضروری است.

در صورتی که جراحی پلک پایین از طریق داخل چشمی (از طریق ملتحمه) انجام شود معمولا بیهوشی عمومی نیاز است اما در این روش بخیه خارجی وجود ندارد. در صورت شلی و اضافه بودن قابل توجه پوست یا نیاز به جابه‌جایی پلک ممکن است روش باز ترجیح داده شود.