انجام عمل جراحی بینی کاری کمابیش مضطرب کننده است. طبیعی است که بیشتر متقاضیان جراحی بینی در انتخاب پزشک نگرانی هایی داشته باشند که زمان درست پاسخگویی به بخشی از این نگرانی ها و پرسش ها جلسه مشاوره اولیه است.

در جلسه مشاوره چه اتفاقی می‌افتد؟

معمولا علاوه بر معاینه ظاهر بینی، شامل ارزیابی کیفیت پوست و غضروف؛ معاینه داخل بینی از نظر مشکلاتی مثل انحراف تیغه بینی و اختلالات مخاطی مثل آلرژی بینی توسط پزشک شما انجام می‌پذیرد. سپس در مورد کلیات تغییراتی که به وسیله جراحی در بینی شما ایجاد خواهد شد توضیح داده می‌شود. به علاوه ما اصرار داریم درباره کاستی های جراحی نیز به شما توضیح دهیم.

بسیاری از بیماران می‌گویند شما در جلسه مشاوره نا امید کننده صحبت می کنید، آیا واقعا چنین است؟

به نظر خودم خیر. به صورت عرفی در هنگام دریافت خدمات یا خرید کالا صرفا بر نکات مثبت چیزی که شما دنبال آن هستید تاکید می‌شود و اصطلاحا فقط نیمه پر لیوان دیده میشود. ولی از آنجایی که سلامتی بینی شما کالا نیست و به طور کلی قرار به تشویق و ترغیب بیمار به انجام جراحی به هر قیمتی نداریم، تاکید داریم درباره عوارض احتمالی و این نکته کلیدی پافشاری کنیم:
در اغلب موارد به خواست خدا بینی جراحی شده بهتر از قبل از عمل خواهد بود. در ۹۰ درصد اوقات این نتیجه رضایتبخش است و در ۱۰ درصد موارد نتیجه مطلوب نیست. رضایتبخش بودن به معنی «بی نقص» بودن نیست. از نظر من هیچ بینی جراحی شده ای بی نقص نیست اما در اغلب موارد تغییرات مثبت محسوسی در بینی ایجاد خواهد شد.

شما تصویرسازی کامپیوتری انجام می‌دهید؟

به هیچ وجه! البته لازم به ذکر است که این روش امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود و بسیاری از همکاران من و شرکت های مختلف این سرویس را به شما ارایه می‌دهند ولی من به چند دلیل فلسفی مهم با این کار مخالفم. اول اگر بیمار در مرحله ایست که اساسا هنوز انقدر شک دارد که عمل را انجام دهد یا خیر و برای این کار نیاز به عکس و بازسازی تصویر دارد بهتر است تا مدتی عمل را به تعویق بیندازد تا تصمیم پخته تری بگیرد. دوم اگر تضمینی وجود داشت که جراح بتواند بینی را دقیقا شبیه عکس و مدل کامپیوتری عمل کند پس اینهمه مشکل در نتایج جراحی نمیبایست وجود داشت. از دیدگاه ما کنترل ما روی شرایط بینی در حدی نیست که از هر نوع بینی هر آنچه ما میخواهیم یا بیمار محترم میخواهد دربیاوریم.

آیا نشان دادن عکس بینی دلخواه شما به ما کار مفیدی است؟

عموما خیر. نهایت فایده این کار آشنا شدن با سلیقه و ذايقه کلی شماست. ولی از آنجایی که هیچ دو بیماری در دنیا کاملا شبیه هم نیستند بنابراین هیچ دو بینی کاملا شبیهی هم نمی‌توان درست کرد.

سایر اقدامات پیش از جراحی چیست؟

در صورت توافق دوطرفه بین ما و شما، در پایان جلسه مشاوره برای شما آزمایش های قبل از عمل، عکس ظاهر بینی یا فوتوگرافی و سی تی اسکن داخل بینی درخواست خواهد شد. در صورت داشتن هرگونه بیماری زمینه ای لطفا اطلاع دهید تا مشاوره های مرتبط درخواست گردد. آزمایش و سی تی اسکن در هر مرکزی که برای شما راحت است قابل انجام است ولی عکس ظاهر بینی به خاطر اهمیت بسیار زیاد آن در نتیجه جراحی و نیز رعایت استانداردهای فوتوگرافی پزشکی و نیز برخی موارد سلیقه ای ، باید در مرکزی که از طرف ما معرفی می شود گرفته شود.

نوبت و هزینه جراحی

پس از پایان مشاوره هزینه و زمان عمل جراحی از طرف منشی به اطلاع شما خواهد رسید

آیا نزد پزشکان دیگر هم مشاوره کنیم؟

من شخصا ترجیح می دهم بیماران دست کم پیش یک یا چند همکار دیگر هم مشاوره شوند. این کار علاوه بر اضافه کردن آگاهی بیماران، در اعتمادسازی و آرامش بعدی بیمار در دوره پس از عمل کمک شایانی میکند. البته بیمارانی که اصطلاحا مطب گردی افراطی میکنند و مثلا بیست یا سی پزشک مختلف را تحت نظر می گیرند معمولا درجه وسواس و حساسیت بالایی دارند و احتمال زیاد از نتیجه کار ناراضی خواهند بود